Osmá třída

Jedinečný identifikátor třídy
1A/2011
Ročník
8

Podzemí Josefov

Třídy
Datum konání akce

V rámci výuky dějepisu jsme navštívili podzemí ve vojenské pevnosti Josefov. Žáci si prohlídkovou trasu prošli se svíčkou v ruce. Část trasy i bez světla tak, jako kdysi vojáci, což umocnilo zážitek.

Vložil/aVáclava Čiháková – 4. listopad 2018

Školní výlet Máchovo jezero - 7. ročník

Třídy
Datum konání akce

Krásné počasí v kraji Karla Hynka Máchy nám přálo. Sluníčko jsme využili především ke koupání. Zdolali jsem také náročný výstup na hrad Bezděz, odměnou nám byl nádherný výhled do okolí. Zážitkem byla také stezka odvahy, kterou si nejprve chlapci a pak i dívky připravili pro své spolužáky. 

Všechny fotografie jsou k nahlédnutí na rajčeti :-)

https://hcvenda.rajce.idnes.cz/Skolni_vylet_Machovo_jezero_6.-_8.6.2018/

 

Vložil/aVáclava Čiháková – 19. červen 2018

Zemědělský den Mžany 2018

Datum konání akce

V pátek, dne 18. května se žáci 2. stupně vydali na prohlídku zemědělského areálu v Sověticích, kde probíhal Zemědělský den Mžany 2018. Pořadatelé pozvali školy z okolí a dokonce nám zajistili bezplatnou dopravu. O naše dětičky se bezvadně postarali a kromě mnoha soutěží a her jsme si mohli zadarmo vychutnat připravené občerstvení. Počasí se naštěstí umoudřilo a děti si tak mohly prohlédnout výstavu zemědělské techniky, pohladit hospodářská zvířata a povozit se na koních. Mnoho firem z blízkého okolí zde předvádělo a nabízelo své produkty. Příjemná byla určitě ochutnávka regionálních produktů. Žáci se rovněž mohli zúčastnit libovolných prezentací SOŠ se zemědělskými učebními obory. Ještě jednou velký dík organizátorům,asddf

Vložil/aTomáš Sůva – 18. květen 2018

Zdravotnický kurz - Hořické gymnázium

Třídy
Datum konání akce

  Když jsme přijali pozvání studentů Hořického gymnázia zúčastnit se zdravotnického kurzu, neváhala jsem ani chvilku. Tato akce se koná pravidelně již čtvrtým rokem. A vždy se na naší škole setkala s kladným ohlasem jak ze strany učitelů, tak i samotných žáků.

  Ve čtvrtek 26. dubna jsme se tedy vydali s našimi sedmáky na Hořické gymnázium, kde nás studenti přivítali a seznámili nás s dopoledním programem. Společné zpívání pak zakončilo uvítací část.

  Žáci se rozdělili do skupinek a nejprve absolvovali několik krátkých přednášek o první pomoci. Tématem byla resuscitace, autonehoda, obvazování, přenos raněného a další. Po přestávce, kdy si účastníci mohli prohlédnout budovu gymnázia a dozvědět se také něco o výuce a aktivitách jeho studentů, začal zdravotnický závod. Na děti čekalo 13 stanovišť, kde měly prakticky ukázat, zda zvládnou poskytnout první pomoc. Každé stanoviště představovalo jiný typ zranění: popálenina, úraz elektrickým proudem, resuscitace dítěte i dospělého, pád z výšky, autonehoda, epileptický záchvat a spousta dalších situací. Každé zranění bylo velmi dobře a věrohodně předvedeno, žáci tak museli, kromě vlastního ošetření zraněného například uklidnit hysterického účastníka nehody, zabezpečit místo nehody a především správně zavolat rychlou pomoc. Snažila jsem se vše pozorně sledovat a zachytit alespoň pár okamžiků fotoaparátem. Na prvních stanovištích působili žáci ještě dost nejistě. Pomalu však získávali sebedůvěru a stupňovala se snaha provést záchranu co nejlépe.

  Společné zhodnocení závodu ukončilo dopolední program. Účastníci kurzu byli upozorněni na nejčastější chyby a znovu si shrnuli nejzákladnější pravidla první pomoci. Nejlepší týmy čekala také malá odměna.

  Při cestě ze závodu v nás doznívaly zážitky, kterých bylo opravdu hodně! Děti si vzájemně sdělovaly, co se jim povedlo, co naopak vůbec nevěděly. Jedním z nejtěžších stanovišť pro ně byla asi autonehoda. Vedly si naopak velmi dobře při ošetření popáleniny.

  Byl to jednoduše zážitek! Vše, co si můžeme na vlastní kůži zkusit a zažít, se také nejlépe naučíme.

  Velký dojem na nás udělala také atmosféra školy, na níž se podílí nejen pozitivně naladění pedagogové, ale také studenti, kteří na sobě pracují, chtějí se vzdělávat a předávat své znalosti a vědomosti dál. Děkujeme všem za velmi přínosnou akci a přejeme vám do dalších let mnoho úspěchů, a to nejen ve studiu, ale v životě vůbec.

Fotografie z kurzu k nahlédnutí zde:

https://hcvenda.rajce.idnes.cz/Zdravotnicky_kurz_-_2018/

 

Vložil/aVáclava Čiháková – 19. červen 2018

Ukliďme Česko popáté, MŠ i ZŠ - 6. dubna

Datum konání akce

uklid

Akce Ukliďme Česko se uskutečnila 6.4.2018 v rámci přípravy na Den Země (20.4.2018), kdy opět vysadíme stromy na prostranství před školou (letos 2 velké lípy). Uklidili jsme okolí školy, Smetanovy sady, vrch Gothard, okolí obce Chvalina a další části města Hořic, na které jsme pyšní.

Vložil/aPetra Šťovíčková – 12. březen 2018

ZOH v Pchjongčchangu přeloženy do Paky…

Datum konání akce

Extrémní počasí v korejském Pchjongčchangu neustává, a proto se pořadatelé rozhodli přemístit turnaje v krasobruslení a ledním hokeji na zimní stadion do Nové Paky. Zvýšený prodej vstupenek by měly zajistit tréninky místní mládeže z okolních škol. Po úspěšném vystoupení mladších dětí z minulého týdne byli pozváni i žáci 2. stupně ZŠ Na Daliborce a svým úchvatným vystoupením posadili diváky do sedaček. Televizní ratingy rostou a Korejci si mnou ruce. Je čtvrtek, 15. února a do zápasu ČR s Koreou zbývají jen minuty. Po přátelském utkání kluků z Daliborky vítězí i naši borci, v poměru 2:1. Kdo neskáče, není Čech…

Vložil/aTomáš Sůva – 15. únor 2018

Lyžařský výcvik 7.ročník

Třídy
Datum konání akce

Žáci 7. ročníku se zúčastnili v rámci výuky tělesné výchovy lyžařského kurzu již tradičně v Kořenově v Jizerských horách. Trénovali jsme nejen sjezdové lyžování, ale zkusili jsme také běžky. I když to první den nevypadalo, sněhové podmínky byli nakonec vynikající, jen sluníčko se nám nechtělo ukázat. Ale padající sníh ani vítr nás neodradil a na závěr kurzu jsme vzájemně poměřili své síly ve dvou disciplínách: ve slalomu a běhu na lyžích. Večery jsme trávili  teoretickou přípravou a bavili se při různých hrách a soutěžích. Poslední večer nás čekalo nejen vyhlášení výsledků a předání diplomů, ale také sladké překvapení a diskotéka. 

Ráda bych poděkovala všem účastníkům kurzu za krásný týden na horách a rodičům také za ceny, které nám pro děti darovali.       

Všechny fotografie z kurzu k nahlédnutí zde: 

http://hcvenda.rajce.idnes.cz/Lyzarsky_kurz_-_Korenov_2018/

 

 

Vložil/aVáclava Čiháková – 22. leden 2018

Vánoční besídka v sedmičce

Třídy
Datum konání akce

V rámci vánoční besídky si žáci sedmé třídy zorganizovali několik aktivit. Největší úspěch měl Petr Dufek, který nám za pomoci Jakuba Dospěvy připravil občerstvení v podobě párku v rohlíku. Vůně se linula po celé škole a přilákala i žáky z jiných tříd. Dívky zase vytvořily cukroví z nepečeného těsta. Hrály se hry, povídalo se, rozdali jsme si dárečky a vše vyvrcholilo vánoční tombolou. 

Vložil/aVáclava Čiháková – 28. prosinec 2017