Osmá třída

Jedinečný identifikátor třídy
1A/2011
Ročník
8

Спокойной ночи На Далиборке

Třídy
Kategorie
Datum konání akce

Ze čtvrtka na pátek jsme s ruštináři z 8. ročníku strávili noc ve škole. Sešli jsme se už ve 4 odpoledne, abychom stihli náročný program, který nás čekal. Nejprve jsme si v počítačové učebně vyzkoušeli program na psaní azbuky v tiskacím provedení, pak jsme si povídali o ruském filmu a děti si pouštěly na počítačích ve vybraných odkazech nejznámější odkazy ruské kinematografie. Samozřejmě nemohly chybět fenomény Ну, погоди a Винни-Пух. Poté jsme se přesunuli do tělocvičny zahrát si vybíjenou a florbal. Po krátké přestávce nás čekala zastávka v kuchyni, kde jsme si ve stručnosti představili ruské stolování a nejznámější jídla RF. Děti si jejich názvy vyhledávaly v osmisměrce. Následovala samotná příprava chlebíčků s typickou rybí pomazánkou a příprava plněných pirožků. Práce nám šla hezky od ruky. Příprava Boršče by byla příliš zdlouhavá, proto jsme si uvařili čínskou nudlovou polévku. Všem moc chutnalo a po krátkém úklidu jsme se přesunuli do naší třídy, kde jsme se podívali na jeden z nejnovějších ruských filmů s titulky - OCHRÁNCI (Защитники). Unavení jsme pak zalehli do spacáků a brzy usnuli. Ráno si holky připravily čokoládovou polevu na své vynikající muffiny a udělali jsme si čaj, který všichni Rusové milují. Vodka nepřicházela v úvahu, stačilo dětské šampaňské. Věřím, že se tu letos ještě sejdeme a že si děti kromě diplomů odnesly i něco nového. Rádi bychom poděkovali maminkám za jejich chutné štrůdly a jiné pochutiny, které si pro nás připravily a samozřejmě panu školníkovi, který nám nechal puštěné topení. Молодцы..!

Vložil/aTomáš Sůva – 30. listopad 2018

Podzemí Josefov

Třídy
Datum konání akce

V rámci výuky dějepisu jsme navštívili podzemí ve vojenské pevnosti Josefov. Žáci si prohlídkovou trasu prošli se svíčkou v ruce. Část trasy i bez světla tak, jako kdysi vojáci, což umocnilo zážitek.

Vložil/aVáclava Čiháková – 4. listopad 2018

Školní výlet Máchovo jezero - 7. ročník

Třídy
Datum konání akce

Krásné počasí v kraji Karla Hynka Máchy nám přálo. Sluníčko jsme využili především ke koupání. Zdolali jsem také náročný výstup na hrad Bezděz, odměnou nám byl nádherný výhled do okolí. Zážitkem byla také stezka odvahy, kterou si nejprve chlapci a pak i dívky připravili pro své spolužáky. 

Všechny fotografie jsou k nahlédnutí na rajčeti :-)

https://hcvenda.rajce.idnes.cz/Skolni_vylet_Machovo_jezero_6.-_8.6.2018/

 

Vložil/aVáclava Čiháková – 19. červen 2018

Zemědělský den Mžany 2018

Datum konání akce

V pátek, dne 18. května se žáci 2. stupně vydali na prohlídku zemědělského areálu v Sověticích, kde probíhal Zemědělský den Mžany 2018. Pořadatelé pozvali školy z okolí a dokonce nám zajistili bezplatnou dopravu. O naše dětičky se bezvadně postarali a kromě mnoha soutěží a her jsme si mohli zadarmo vychutnat připravené občerstvení. Počasí se naštěstí umoudřilo a děti si tak mohly prohlédnout výstavu zemědělské techniky, pohladit hospodářská zvířata a povozit se na koních. Mnoho firem z blízkého okolí zde předvádělo a nabízelo své produkty. Příjemná byla určitě ochutnávka regionálních produktů. Žáci se rovněž mohli zúčastnit libovolných prezentací SOŠ se zemědělskými učebními obory. Ještě jednou velký dík organizátorům,asddf

Vložil/aTomáš Sůva – 18. květen 2018

Zdravotnický kurz - Hořické gymnázium

Třídy
Datum konání akce

  Když jsme přijali pozvání studentů Hořického gymnázia zúčastnit se zdravotnického kurzu, neváhala jsem ani chvilku. Tato akce se koná pravidelně již čtvrtým rokem. A vždy se na naší škole setkala s kladným ohlasem jak ze strany učitelů, tak i samotných žáků.

  Ve čtvrtek 26. dubna jsme se tedy vydali s našimi sedmáky na Hořické gymnázium, kde nás studenti přivítali a seznámili nás s dopoledním programem. Společné zpívání pak zakončilo uvítací část.

  Žáci se rozdělili do skupinek a nejprve absolvovali několik krátkých přednášek o první pomoci. Tématem byla resuscitace, autonehoda, obvazování, přenos raněného a další. Po přestávce, kdy si účastníci mohli prohlédnout budovu gymnázia a dozvědět se také něco o výuce a aktivitách jeho studentů, začal zdravotnický závod. Na děti čekalo 13 stanovišť, kde měly prakticky ukázat, zda zvládnou poskytnout první pomoc. Každé stanoviště představovalo jiný typ zranění: popálenina, úraz elektrickým proudem, resuscitace dítěte i dospělého, pád z výšky, autonehoda, epileptický záchvat a spousta dalších situací. Každé zranění bylo velmi dobře a věrohodně předvedeno, žáci tak museli, kromě vlastního ošetření zraněného například uklidnit hysterického účastníka nehody, zabezpečit místo nehody a především správně zavolat rychlou pomoc. Snažila jsem se vše pozorně sledovat a zachytit alespoň pár okamžiků fotoaparátem. Na prvních stanovištích působili žáci ještě dost nejistě. Pomalu však získávali sebedůvěru a stupňovala se snaha provést záchranu co nejlépe.

  Společné zhodnocení závodu ukončilo dopolední program. Účastníci kurzu byli upozorněni na nejčastější chyby a znovu si shrnuli nejzákladnější pravidla první pomoci. Nejlepší týmy čekala také malá odměna.

  Při cestě ze závodu v nás doznívaly zážitky, kterých bylo opravdu hodně! Děti si vzájemně sdělovaly, co se jim povedlo, co naopak vůbec nevěděly. Jedním z nejtěžších stanovišť pro ně byla asi autonehoda. Vedly si naopak velmi dobře při ošetření popáleniny.

  Byl to jednoduše zážitek! Vše, co si můžeme na vlastní kůži zkusit a zažít, se také nejlépe naučíme.

  Velký dojem na nás udělala také atmosféra školy, na níž se podílí nejen pozitivně naladění pedagogové, ale také studenti, kteří na sobě pracují, chtějí se vzdělávat a předávat své znalosti a vědomosti dál. Děkujeme všem za velmi přínosnou akci a přejeme vám do dalších let mnoho úspěchů, a to nejen ve studiu, ale v životě vůbec.

Fotografie z kurzu k nahlédnutí zde:

https://hcvenda.rajce.idnes.cz/Zdravotnicky_kurz_-_2018/

 

Vložil/aVáclava Čiháková – 19. červen 2018